Πρόγραμμα Βουρτσίζουμε Μαζί

Την Παρασκευή  9 Ιουνίου η Β’ τάξη παρακολούθησε το πρόγραμμα : «Βουρτσίζουμε μαζί». Το πρόγραμμα (εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας) περιελάμβανε παρουσίαση με προτζέκτορα και συζήτηση με τον οδοντίατρο κ. Γιώργο Ζαχαρόπουλο σχετικά με τη φροντίδα των δοντιών μας. Ο κ. Ζαχαρόπουλος έδωσε στα παιδιά πολύ χρήσιμες συμβουλές και έλυσε τις απορίες τους σχετικά με τα πονεμένα δοντάκια. Έπειτα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν να βουρτσίσουν ψεύτικα δόντια  με μία τεράστια οδοντόβουρτσα μαθαίνοντας το σωστό τρόπο. Στο τέλος, μοιράστηκαν ημερολόγια με αυτοκόλλητα που θα επιβραβεύουν τα παιδιά αλλά και τους γονείς όταν βουρτσίζουν τα δόντια τους τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα στο σπίτι.

Η Β’ τάξη επισκέφτηκε την έκθεση των λουλουδιών

Στα πλαίσια των Ανθεστηρίων Καλαμάτας 2023, η Β’ τάξη επισκέφθηκε την έκθεση των λουλουδιών. Παράλληλα, συμμετείχε σε θεατρικό παιχνίδι όπου τα παιδιά υποδύθηκαν ρόλους διασκεδάζοντας και δημιούργησαν χάρτινα στεφάνια και κατασκευές από πηλό. Έπειτα, ψυχαγωγήθηκαν με  παιχνίδι στην παιδική χαρά με την παρέα των συμμαθητών τους.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 11ου ΔΗΜ.ΣΧΟΛ. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2022 – 2023

Καλο καλοκαιρι
  1. Την Πέμπτη, 8/6/2023 και ώρα 8.30 – 9.40 π.μ. , θα πραγματοποιηθούν αθλητικές εκδηλώσεις  με τους μαθητές /τριες των τάξεων  Δ’ , Ε’ και ΣΤ’ στο προαύλιο του σχολείου μας .
  2. Την Παρασκευή, 9/6/2023 και ώρα 8.30 – 9.40 π.μ. , θα πραγματοποιηθούν αθλητικές εκδηλώσεις  με τους μαθητές /τριες των τάξεων Α’ , Β’ και Γ’ στο προαύλιο του σχολείου μας. Υπεύθυνη εκπ/κός:  Μανούσου Αγγελική
  3. Την Τρίτη , 13/6/2023 και ώρα 7.00 – 8.00 μ.μ. , θα πραγματοποιηθεί μουσική εκδήλωση αφιερωμένη στον Μάνο Χατζιδάκι  με τους μαθητές /τριες του Ε1 και Ε2 .Υπεύθυνη : Σγούρου Βασιλική, εκπ/κός Μουσικής
  4. Την Τετάρτη, 14/6/2023 και ώρα 11.45 – 13.15 , οι μαθητές /τριες του Α1 και Α2 θα παρουσιάσουν από κοινού 2 θεατρικά με τίτλο : «Το χαρούμενο λιβάδι» και «Ένας μάγκας καρχαρίας» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου . Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Τομαρά Φωτεινή, Τσαγδή Σοφία
  5. Την Τετάρτη, 14/6/2023 και ώρα 7.00-8.00 μ.μ. ,θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση των μαθητών /τριών του ΣΤ1 και ΣΤ2 , η οποία περιλαμβάνει αποχαιρετιστήρια κείμενα και τέσσερα τραγούδια που διδάχτηκαν από την εκπ/κό Μουσικής. Στη συνέχεια, στην αυλή του σχολείου ,θα παρουσιάσουν έναν σκωτσέζικο χορό, δύο αγγλικά τραγούδια που ετοίμασαν με τις εκπ/κούς Αγγλικής Γλώσσας  κι ένα γαλλικό τραγούδι που επιμελήθηκε η εκπ/κός Γαλλικής Γλώσσας. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Οικονομοπούλου Αναστασία, Σκορδούλια Πηνελόπη, Δημητροπούλου Παναγιώτα, Τσούρα Γεωργία, Βλάχου Νεκταρία, Κατσιρούμπα Παναγιώτα. Τέλος , στον προαύλιο χώρο του σχολείου θα πραγματοποιηθεί ανοικτή μουσική εκδήλωση με εδέσματα, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 11ου Δημ. Σχολ. Καλαμάτας.

Η Α’ τάξη επισκέφτηκε την 10η Ανθοκομική Έκθεση του Δήμου Καλαμάτας

Η Α τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Πέμπτη, 25/5/2023, την 10η Ανθοκομική Έκθεση του Δήμου Καλαμάτας στο Δημοτικό Πάρκο Σιδηροδρόμων. Τα παιδιά, αφού περιηγήθηκαν στον χώρο, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά βιωματικά προγράμματα που υλοποίησε η Αυτοσχέδια Σκηνή – Θέατρο Βαγόνι με θέμα: «Ένας κήπος στα χέρια μου» (Α1) και το 6ο Σύστημα Αεροπροσκόπων με θέμα: «Ομαδικά προσκοπικά παιχνίδια διαπαιδαγώγησης και κοινωνικοποίησης» (Α2). Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό κι επέστρεψαν στο σχολείο τους αποκομίζοντας γνώσεις κι εμπειρίες μοναδικές