Λέμε ΟΧΙ στη βία

Στα πλαίσια της εβδομάδας κατά της σχολικής βίας καθώς και στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας για τις συγκρούσεις μεταξύ των μαθητών, ύστερα από μια ενδελεχή συζήτηση και ανταλλαγή  απόψεων για την σχολική βία οι μαθητές του Στ1 έγραψαν  με τις τσάντες τους «ΟΧΙ ΒΙΑ» για να δώσουν ένα ηχηρό μήνυμα σε όλον τον κόσμο.

Με την πολύτιμη βοήθεια της κας Μανούσου Αγγελικής , κας Βατσακης Μαριανικης και της κας Παντελε Λίνας τα παιδιά έγραψαν το σύνθημα τους και υλοποίησαν αυτό που ήθελαν.

6 Μαρτίου: Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με αφορμή αυτή την ημέρα, τμήματα του σχολείου μας παρακολούθησαν ταινία μικρού μήκους στη βιβλιοθήκη με στόχο την ευαισθητοποίησή τους όσον αφορά αυτά τα ζητήματα. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές για τα αίτια , τις επιπτώσεις και τους τρόπους αντίδρασης και αντιμετώπισης του φαινομένου. Επίσης, οι μαθητές ξεφύλλισαν και δανείστηκαν βιβλία με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό. Τέλος, οι μαθητές του Β2 απεικόνισαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους σε μια αφίσα.

H Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας

Ώρα βιβλιοθήκης

Οι μικροί μας μαθητές διαβάζουν, ξεφυλλίζουν και διαλέγουν ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους το βιβλίο με το οποίο θα ταξιδέψουν στον κόσμο της φαντασίας ή της γνώσης.

Οι μαθητές διαλέγουν και διαβάζουν αποσπάσματα από το αγαπημένο τους βιβλίο και στη συνέχεια ακολουθεί συζήτηση με τους συμμαθητές τους.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Αγαπητοί Γονείς παιδιών γεννηθέντων έως και το έτος 2017,

σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή του παιδιού σας στην Α΄ Τάξη του 11ου  Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας  είναι απαραίτητα τα εξής δικαιολογητικά:

1. Συμπλήρωση Δήλωσης Εγγραφής Μαθητή/-τριας στην Α΄ Τάξη. (Το σχετικό έντυπο χορηγείται από το σχολείο)
  2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (με δυνατότητα κατάθεσης έως τέλος Σεπτεμβρίου 2023)
  5.  Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο και προσκομίζεται από τον γονέα- κηδεμόνα για την εγγραφή τού παιδιού στο Δημοτικό)

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται στο Γραφείο Δ/ντή Σχολείου

από Τετάρτη, 1/3/2023 έως και Δευτέρα, 20/3/2023 και από 9:00πμ έως 12:30μμ (εκτός διαλειμμάτων)

(Σε περίπτωση κλειστής πόρτας χτυπήστε το κουδούνι)

Σας παρακαλούμε να προβείτε στην εγγραφή των παιδιών σας το νωρίτερο δυνατόν, προκειμένου να γίνει έγκυρος και έγκαιρος προγραμματισμός του νέου Σχολ. Έτους 2023-2024.

Πληροφορίες: 2721023152 και 6974877815                                       Με Εκτίμηση

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΧΑΪΔΕΜΕΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ