Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 11ου Δημ. Σχολ. Καλαμάτας την Παρασκευή, 20/1/2023, έκοψε την Πρωτοχρονιάτικη Πίτα για κάθε τμήμα του σχολείου. Σε μια εκδήλωση χαράς και ενθουσιασμού, ανταλλάξαμε ευχές για το νέο έτος και εκφράσαμε τις ευχαριστίες μας  για την εποικοδομητική συνεργασία μας.

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια  στους 12 μαθητές μας που τους έτυχε το φλουρί και έλαβαν  από ένα συμβολικό δώρο.

Παραλαβή υλικών καθαρισμού και απολύμανσης σχολικών χώρων

Την Τρίτη, 17/1/2023 μας επισκέφθηκαν στελέχη του Κέντρου Κοινότητας  Δήμου Καλαμάτας  και μας παρέδωσαν είδη καθαρισμού και απολύμανσης των κοινόχρηστων χώρων του σχολείου. Ευχαριστούμε τα στελέχη του Κέντρου για την ευγενική προσφορά τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο κοινωνικό τους έργο.

Η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Σχολείου μας

Την Τετάρτη, 21/12/2022, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί, παρακολουθήσαμε με ιδιαίτερη χαρά την όμορφη Χριστουγεννιάτικη γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές των τμημάτων Β1΄ και Β2΄ του σχολείου μας.

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. Γρέπτσου Δήμητρα και κ. Σουρίλα Γεωργία. Το υπέροχο χριστουγεννιάτικο σκηνικό είναι δημιουργία της εκπαιδευτικού κ. Βατσάκη Μαριανίκης και τις χριστουγεννιάτικες μελωδίες τις επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός κα Βασιλική Σγούρου.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στις εκπαιδευτικούς μας!

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2022,στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, έλαβε χώρα -για πρώτη φορά μετά την αρχή της πανδημίας-η σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η γιορτή διοργανώθηκε από το Δ1 και Δ2 τμήμα. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων τμημάτων κες Βασιλική Αλεβίζου και Φωτεινή Γκούνη. Την επιμέλεια του σκηνικού ανέλαβε η κα Μαριανίκη Βατσάκη και της μουσικής η κα Βασιλική Σγούρου. Για την επέτειο μίλησε η κα Φωτεινή Γκούνη.

Μέσα από θεατρικά δρώμενα, ποιήματα, τραγούδια, αφηγηματικά και ηχητικά αποσπάσματα καθώς και οπτικοακουστικό υλικό από το αρχείο της ΕΡΤ, τα παιδιά τα οποία συμμετείχαν όσο και οι θεατές βίωσαν το έπος του ’40 με τον πλέον άμεσο τρόπο.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την απαγγελία από όλους, του εθνικού μας ύμνου.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που έλαβαν μέρος στη γιορτή!!!

Χορηγία ηλεκτρονικού εξοπλισμού από τη ΜΚΟ “ΔΕΣΜΟΣ”

Τη Δευτέρα, 12/12/2022 με χαρά και ευγνωμοσύνη λάβαμε χορηγία σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό από τη ΜΚΟ “ΔΕΣΜΟΣ“. Αναβαθμίστηκε το Εργαστήριο ΤΠΕ και εμπλουτίστηκε ο ηλεκτρονικός εξοπλισμός του σχολείου μας.

Ως μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχαριστούμε τη ΜΚΟ “ΔΕΣΜΟΣ” για την προσφορά:
6 επιτραπέζιων Η/Υ,
2 Projectors EPSON EB-E01 με τις βάσεις τους και
1 Διαδραστικό Σύστημα (Πίνακας Conceptum LMA 85”, Projector EPSON EB-E01 και βάση)

Η σημαντική υποστήριξη της ΜΚΟ “ΔΕΣΜΟΣ” στο καθημερινό εκπαιδευτικό έργο, μας κάνει αισιόδοξους για το μέλλον και μας δίνει ελπίδα για μία ποιοτικότερη παροχή εκπαίδευσης στα παιδιά μας.