Επίσκεψη στο Μυστρά και στο Πάρκο Γουδέ

Οι μαθητές της Ε τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν στις 31 Μαΐου 2023 τη βυζαντινή καστροπολιτεία του Μυστρά και ξεναγήθηκαν στον χώρο της καστροπολιτείας, απόλαυσαν τη θέα, επισκέφτηκαν ναούς, είδαν το παλάτι, βρέθηκαν εκεί όπου στέφτηκε αυτοκράτορας ο Κωνσταντίνος  ΙΑ Παλαιολόγος (τελευταίος αυτοκράτορας του βυζαντίου).

Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το πάρκο Γουδέ και διασκεδάσαμε στους χώρους αναψυχής που υπάρχουν εκεί.

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ΣΤ2 τάξης στη Συλλογή Ελληνικών Ενδυμασιών “Βικτώρια Γ. Καρέλια”

Στα πλαίσια του προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων “Μονοπάτια και Σταυροδρόμια Πολιτισμών”, η ΣΤ2 τάξη του σχολείου μας, συνοδευόμενη από την δασκάλα του τμήματος Αναστασία Οικονομοπούλου και την εκπαιδευτικό Αγγλικών Γεωργία Τσούρα, επισκέφθηκε τη Συλλογή Ελληνικών Ενδυμασιών “Βικτώρια Γ. Καρέλια” και υλοποίησε το πρόγραμμα «Πες μου τι φοράς να σου πω ποιος είσαι». Με την καθοδήγηση της εμψυχώτριας εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Συλλογής, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις ενδυμασίες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και να αναζητήσουν στοιχεία που φανερώνουν τα χαρακτηριστικά των ενδυμασιών σε σχέση με το κλίμα, τις καθημερινές ασχολίες, τα έθιμα και τις εκδηλώσεις του κάθε τόπου. Στη συνέχεια, οι μαθητές και μαθήτριες χωρίστηκαν σε ομάδες και συμμετείχαν με επιτυχία σε βιωματικές δραστηριότητες όπως παιχνιδοεξερεύνηση  και αναπαράσταση σκηνών καθημερινής ζωής με βάση τα στοιχεία των ενδυμασιών. Η ποικιλία των ενδυμασιών καθώς και ο διαδραστικός και βιωματικός χαρακτήρας του προγράμματος της Συλλογής έκανε την επίσκεψη μία ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά και ενίσχυσε την εξοικείωσή τους με την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας.

Το 10ο Νηπιαγωγείο επισκέφτηκε το σχολείο μας

Την Παρασκευή 5 Μαΐου το 10ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας, επισκέφθηκε το σχολείο μας. Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης, υποδέχθηκαν τους μικρούς μας φίλους, παρακολούθησαν παρέα την αφήγηση ενός παραμυθιού από τους εκπαιδευτικούς και συνεργάστηκαν για τη δημιουργία ενός κολλάζ σε ομάδες. Έπειτα, οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου μας. Έτσι είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το Δημοτικό  Σχολείο και να παρακολουθήσουν τη λειτουργία του, στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης τους από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό.

Δράση για τη διαφορετικότητα

Στα πλαίσια των σχολικών δράσεων οι μαθητές του Β1 διάβασαν παραμύθια για τη διαφορετικότητα και  μίλησαν για τον σεβασμό και την κατανόηση. Έπαιξαν παιχνίδια ερωτήσεων και ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες ζωγραφίζοντας τους χαρακτήρες των βιβλίων.