ΛΗΞΗ Α΄ ΤΡΙΜ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΛΕΓΧΩΝ ΠΡΟΟΔΟΥ ΜΑΘΗΤΏΝ/ΡΙΩΝ 11ου ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

(ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ)

Εκδρομή στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και στη Βουλή των Ελλήνων

Την Παρασκευή 25-11-2022, πραγματοποιήσαμε με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, ημερήσια εκδρομή στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο. Η ξενάγηση υπέροχη από τον κ. Διευθυντή του Σχολείου μας! Ενθουσιαστήκαμε όλοι!

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας επισκεφτήκαμε τη Βουλή των Ελλήνων. Οι εντυπώσεις εξαιρετικές!

Παγκόσμια Ημέρα Ελιάς

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας μέρας Ελιάς, οι μαθητές της ΣΤ΄ δημοτικού φύτεψαν μια ελιά στο προαύλιο χώρο του σχολείου και τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού δια βοής της έδωσαν όνομα. Και το όνομα αυτής… «Νιόβη». Τώρα τα αγαπημένα μας πρωτάκια θα την φροντίζουν μέχρι την Έκτη δημοτικού και θα ανθίζουν παρέα μεγαλώνοντας.»

Δράση για την ασφάλεια στο σπίτι και στο σχολείο

Την Παρασκευή 2/12, στα πλαίσια της δράσης για την ενημέρωση των παιδιών για την ασφάλεια στο σπίτι και στους χώρους του σχολείου, επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι Πυροσβέστες. Μας μίλησαν για τις φωτιές στο σπίτι, πώς θα προφυλαχτούμε και δεν θα βρεθούμε σε κίνδυνο προλαβαίνοντας τις καταστάσεις. Μας έδειξαν τις στολές τους και τη μάνικα του πυροσβεστικού οχήματος. Τους ευχαριστούμε πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.

Δράση για τις Συγκρούσεις

Την Παρασκευή 2/12 μας επισκέφθηκαν οι κοινωνιολόγοι  κ. Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη και κ. Μελίνα Λάππα από το ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ για να συζητήσουν με τα παιδιά για τις μεταξύ τους συγκρούσεις. Η ενημέρωση έγινε στα τμήματα Δ1 και Ε1. Μέσα από τη συζήτηση και τα βιωματικά παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν τα παιδιά ενημερώθηκαν για το πως να διαχειρίζονται τυχόν συγκρούσεις μεταξύ τους.

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε προσαρμοσμένες σχολικές δραστηριότητες. Ζωγράφισαν με το στόμα, έμαθαν να εκφράζουν τα ονόματά τους στη νοηματική γλώσσα και να αναγνωρίζουν γύρω τους τον κώδικα Braille. Παρακολούθησαν ταινίες κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους καθώς και αποσπάσματα από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση τους απέναντι στη διαφορετικότητα.

Στολίσαμε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο μας

«Το σχολείο μας ντύθηκε στα γιορτινά και είμαστε χαρούμενοι! Οι μαθήτριες της έκτης δημοτικού στόλισαν το δέντρο του σχολείου. Καλά Χριστούγεννα σε όλους από το 11ο Δημοτικό σχολείο Καλαμάτας!!»

Υγιεινή Διατροφή στην Καθημερινότητα των Παιδιών

Τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022, τα τμήματα Β2 και Δ1 του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το
ελαιοτριβείο του κύριου Γιάννη Ηλιάδη στην Ανδανία. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν και
παρακολούθησαν τη διαδικασία παραγωγής του ελαιόλαδου, διασκέδασαν παίζοντας
τσουβαλοδρομίες και σκυταλοδρομίες με κλαδιά ελιάς και είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν
φρέσκο ελαιόλαδο. Τέλος, ο ιδιοκτήτης του ελαιοτριβείου δώρισε στα παιδιά αναμνηστικά
δωράκια κι ελαιόλαδο στα παιδιά.

Ημερολόγιο Αντίστροφης Μέτρησης για τα Χριστούγεννα από την κ. Χριστίνα της Πληροφορικής

Αγαπημένα μου παιδιά!

Ανυπομονείτε για τα Χριστούγεννα; Μήπως ξέρετε πόσες μέρες απομένουν μέχρι τις γιορτινές ημέρες; Για να μη χάσετε το μέτρημα, σας έφτιαξα ένα ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης για τα Χριστούγεννα 😉 Κάντε κλικ στον αριθμό της αντίστοιχης ημέρας και δείτε τη δραστηριότητα-έκπληξη. Μη βιάζεστε όμως, η δραστηριότητα της κάθε ημέρας δεν θα ανοίξει πριν την ώρα της!

Θέλω πάντα να θυμάστε, να τηρείτε το χρόνο που επιτρέπεται να ασχοληθούμε με τον υπολογιστή, το tablet ή το κινητό, όπως έχουμε πει στο μάθημά μας!

Πολλές ευχές σε όλους!

κ. Χριστίνα 😊